Y羹kleniyor

HTTP İLE HTTPS ARASINDAKİ FARK

Http internet sitelerine bağlanmamızı sağlayan bir araçtır. Web sitelerinin URL’sinde kimi zaman http, kimi zaman ise https yazmaktadır. Http ile https arasında farklılık vardır. Kimi insanın bu farklardan haberi olmaksızın sitelerde gezinmeye devam eder ancak özellikle e ticaret siteleri için https olması demek güvenilir alışveriş demektir.

Güvenlik sertifikası olmayan web sitelerinde, verici ve sunucu arasında paylaşılan tüm veriler şifresiz olarak işleme alınır. İşte bu http ile https arasındaki en belirgin farktır. Http güvenlik sertifikası olmayan web sitesi demektir. Herhangi bir güvenlik ile korunmayan bu siteler, virüs ve benzeri tehlikelerle her an sorun yaşayabilir.

Https ile birlikte ise SSL sertifikası olarak adlandırılan güvenlik ile fiber saldırılara karşı web siteniz en iyi şekilde korunur. Günümüzde e-ticaret siteleri SSL sertifikasını alarak, kullanıcılarının kişisel verilerinin güvenliğini garanti altına alır. Kullanıcılar ise alışveriş yapacakları siteye olan güvenleri artarak daha rahat alışveriş yaparlar. Özellikle kart bilgileri girme konusunda çekinen kullanıcılar için SSL sertifikası önem arz eder. Bilgiler girildiği sırada şifrelenir. Bu sayede kullanıcıların verileri üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilemez. Bu da kullanıcıya güvenilir alışveriş fırsatı sunar.

Ayrıca güvenlik sertifikası olan sitelerin verileri yükleme hızı daha yüksek olduğundan kullanıcılar siteye girdiklerinde daha hızlı ve aktif olabilmektedir. Güvenli alışveriş için e ticaret sitelerinin olmazsa olmazı SSL sertifikasını almaları gerekmektedir. 


SİZİN İÇİN ÖNERİLEN HABERLER