Y羹kleniyor

SOSYAL MEDYA NEDİR?

İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte, reklam anlayışlarından tutun bugüne kadar ki mal temini veya hizmetlerle ilgili her alışkanlığımız geride kalarak yerini internetin yönettiği sosyal medya hakimiyetine bıraktı. İnternetin icadı ile ortaya çıkan sosyal medya anlayışı internetin küçüle küçüle akıllı telefonlarla cebimize kadar girmesi ile artarak hayatımızın önemli bir kısmında yer almaya başladı. Herkes tarafından iyi veya kötü bir şekilde kullanılan sosyal medya kullanımı akıllara herkesin merak ettiği esas soruyu getirdi. Sosyal medya nedir?


Sosyal Medya Sosyal mi?

Adı sosyal olan ve internet ile hayatımıza giren sosyal medya, medya kullanıcıları tarafından oluşturulan bilginin basit, anlık ve çift taraflı olarak paylaşılmasını sağlayan en yeni medya biçimidir. Sosyal medya da bilgiyi medya kullanıcıları oluşturur ve oluşan bilgiyi yine sosyal medya kullanıcıları edinir. 7’den 70’ e herkesin müptelası olduğu sosyal medya ile hayatımıza yön verme alışkanlığı, sosyal medya nedir bilmeden bilinçsizce yapılan sosyal medya paylaşımları, sosyal bir yaşantısı olan insanoğlunu asosyal bir yapıya sevk ediyor mu herkesin aklında olan soru. Özellikle genç nesil tarafından sıklıkla kullanılan ve adeta alışkanlık haline gelen sosyal medya, doğru ve yerinde kullanıldığı zaman daha çok sosyalleşmemize yardımcı olan, uzun vadede bize yararı olan bir bilgi paylaşım platformu olurken, yanlış kullanımı ile insanlığın zarar görmesine kadar giden olumsuz sonuçlara yol açabilir.


Neden Sosyal Medya

İnternet ağının kişisel kullanıma açılması ve kolaylığa indirgenmesi ile ortaya çıkan sosyal medya, içeriğini bizim oluşturup, yine bizim yönettiğimiz bir platform olduğu için haz almamızı sağlayan bir medya türüdür. Sosyal medya yardımı ile bir ürün hakkında direk kullanıcıları tarafından bilgi alabiliyor ve bizim gibi düşünen insanlara ulaşma imkanı sağlayabiliyoruz. Yapılan araştırmalar göstermiş ki herhangi bir ürün almadan önce bireyler en çok sosyal medya nedir dedikleri platformlardan bilgi alma yolunu tercih ediyorlar. Bir ünü internetten yani sosyal medyadan arattıktan sonra hakkında en çok olumlu bilgi olan ürünü seçmek, sosyal medya kullanıcıların en çok yaptıkları davranış halini almış durumda. Tamamen toplum tarafından üretilen bilginin yine topluma ulaşmasını sağlayan medya türü, sosyal medya nedir demeden önce ve sosyal medya kullanmaya başlamadan önce aklımızda olan bütün soru işaretlerini giderip, bilinçli olarak sosyal medya kullanımına başlamak kısa vadede birey, uzun vadede toplum yararına olacaktır. 


SİZİN İÇİN ÖNERİLEN HABERLER