Y羹kleniyor

MARKA DANIŞMANLIĞI

MARKA NEDİR?
Ekonominin güçlenmesi ile beraber marka ve markalaşma süreçleri gün geçtikçe hızlandı. Piyasada tutunabilmek adına devamlı büyüme yolunu seçen firmalar marka adına çeşitli çalışmalar yapmaya başladı ve bu çalışmalar gün geçtikçe büyüyor. Marka adına yapılan en mantıklı markalaşma süreci ve marka çalışmaları markayı piyasaya daha iyi ve güçlü tanıtmak içine reklamlar vermek ve marka adına reklam çalışmaları yapmak oluyor. Markalaşma sürecinin gün geçtikçe önem kazandığı günümüz koşullarında reklam yapmayı tercih etmeden önce en önemli unsur markanın ne olduğunu bilmek ve marka olmak adına neler yapabileceğimizi öğrenmektir. Bu yazımızda World Ajans olarak marka nedir ve marka olmak için neler yapmak gerekir süreçlerinden bahsedeceğiz.

MARKA
Marka
, birbirine benzer ürün ya da hizmetlerin başkalarının ürün ya da hizmetleri ile karıştırılmaması adına kullanılan ayırt edici işaretlerden her biri marka olarak adlandırılır. Sizin piyasaya sunmak istediğiniz ürün veya hizmetin benzer veya aynısı başka bir firma tarafından sizden önce piyasaya sunulmuş veya sizden sonra piyasaya sunulacak olabilir. Sizin ürününüzün piyasada ayırt edici bir özelliği olması için bir takım çalışmalar yapmanız gerekir bu durum da piyasada marka çalışması olarak adlandırılır.

Oluşturduğunuz ürünün benzeri diğer ürün veya hizmetten ayrılması için marka oluşturmanız birbirinden farklı özellikler ortaya koymanız gerekir. Oluşturduğunuz ürün veya hizmet için piyasaya sunduğunuz markanın da size ait olduğunu belli etmeniz için markanıza tescil yaptırmanız gerekir. Marka tescil sizin ürününüzün veya hizmetinizin size ait olduğunu, piyasada sizden başka hiç kimseye hak vermeden ürünlerin her hakkının sizde olduğunun kanıtıdır. Tescillemeden piyasaya sunulan her markaya bağlı ürünün telif hakkı ile ilgili bir talepte bulunamazken, marka adına reklam çalışmaları yapmanız da mümkün olmayacaktır. Sizde size ait bir ürünün bütün haklarını almayı talep ediyorsanız marka olmak için elinizden geleni yapmalısınız. Marka olduktan sonrada yapmanız gereken şey markanızın piyasada sizinle aynı ürünleri veren diğer firmalar arasından tercih edilen firma olması için reklam çalışmaları yapmak olacaktır. Reklam çalışmaları World Ajans gibi alanında uzman reklam firmaları tarafından yapılmalıdır. 


SİZİN İÇİN ÖNERİLEN HABERLER