Y羹kleniyor

FACEBOOK WHATSAPP İLİŞKİSİ NEDİR?

Gelişen iletişim çağında WhatsApp ve Facebook’u kullanmayan yoktur. Peki WhatsApp’ta Facebook simgesini neden görmeye başladık? Bu soru herkesin kafasında bir şüphe uyandırmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde herkesi şüpheye düşüren whatsApp sözleşmesinin konuşmaları 3.kişilerle paylaşacağının söylenmesinden dolayı birçok insan whatsApp’ı kullanmayı bırakmayı seçmiştir. Peki nedir bu whatsApp sözleşmesi gelin birlikte inceleyelim.

WHATSHAPP SÖZLEŞMESİ HAKKINDA

·         Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

·         Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

·         Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

·         Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler), özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

·         WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp'ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkân vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.

·         Facebook'un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp başta olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağladığı verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal medya devi, bu durumu şu şekilde açıkladı:

"Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz."

 

Sözleşmenin detayları bu şekilde. Detaylar incelendiğinde aslında whatsApp’ın sizin kişiler verilerinizi paylaşacağına dair bir bilgi yoktur. Bununla ilgili açıklamada yapılmıştır. Bu sebeple whatsApp’ı kullanmaya devam eden birçok insan olmasına rağmen halen emin olamayanlarda mevcuttur. Facebook önce İnstagram daha sonra WhatsApp ile birleşmiştir. En etkin sosyal medya hesaplarını bir arada tutmakta ve bu sayede birbiri arasında bir bağlantı kurmaktadır. Örneğin Facebook’ta dolanırken sizi kişilerinizde ekli olan birine önerebilmektedir. Bu sayede yeni bağlantılar kurmanıza yardımcı olacaktır. WhatsApp’ın sözleşmesini kabul etmezseniz 8 Şubattan sonra WhatsApp’ı kullanamayacaksınız. Bu sebeple bakınca bu uygulamadan vazgeçemeyeceklere kabul etmeyi zorunlu kılmaktadır. 


SİZİN İÇİN ÖNERİLEN HABERLER