Y羹kleniyor

GRAFİKER NE İŞ YAPAR?

Aynı ürünün birbirinden farklı binlerce çeşidi ve markasının çıkması ile birlikte marka sahipleri kendi ürünlerini en iyi şekilde tanıtacak reklam yollarını aramaya ve bu reklam yollarını bulduktan sonra markalarını öne çıkaracak reklam çalışmalarını oluşturmaya başladı. Özellikle reklam vermek isteyen markaların en önem verdikleri kısım, görsel etki olunca grafik çalışmaları ve grafiker işleri daha önem kazanarak artmaya devam etti. Grafik çalışmalarının markalar için önemli olması grafikerlerin ne yaptıkları sorusunu akla getirdi. Grafiker ne iş yapar ayrıntıları ile birlikte yazımızda cevap buluyor.


Grafiker görevleri

World Ajans bünyesinde ki grafikerler, markanızı dünyaya tanıtmak için görsel yollarla çalışan işinin uzmanı ve dünya teknolojisini takip eden kişilerdir. Ancak bizim grafiker anlayışımızın hayal dünyası ile ilgisi varken genel geçer bir grafiker anlayışı vardır ki asıl merak edilen bu durumdur. Grafiker nedir? Grafiker Ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Nasıl grafiker olurum sorusu her gün aklını kurcalayanlara cevap vermeye çalışalım.


Broşür, afiş, katalog, kitap, dergi ve kurumsal kimlik çalışmalarının baskıya uygun şekilde tasarım çalışmalarını yapan kişiye grafiker denir. Grafiker, markanın bütün görsel süreçleri ile ilgilenen kişidir. Marka görselleri grafikerin elinden geçerken marka adına en çok çalışmaları yapan kişilerden de biri yine grafikerdir. Grafiker ne iş yapar sorusunun kısa cevabı ise şudur; grafiker, broşür, afiş, katalog, kitap, dergi ve marka ile akla gelebilecek bütün görsel tasarımları yapar. Grafiker olmak için üniversitelerin ilgili alan ile eğitim veren bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak gerekir ancak üniversiteden mezun olmak grafikerliği hakkı ile yapmak için yetmez. Grafiker olmak için hayal dünyanızın enginler sığmadan akıp gitmesi gerekmektedir. Bir fikir geldiği zaman fikrin en ince ayrıntılarına kadar tasarlayabilmek grafikerin görev tanımı arasındadır. Dijital ortamlarda gerekli olan bütün marka çalışmalarını yapan grafikerler bilgisayar üzerinden çalışmalarını tamamlar. Aynı zamanda daha birçok materyal ile çalışan grafikerler için bilgisayar ve diğer malzemeler bir araçtır sadece. Grafikerin hayal dünyası ile ilgili olan tasarım süreci, işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmadığı sürece ortaya oldukça komik ve sıra dışı olmaktan bile uzak çirkin görüntüler çıkaracaktır.


SİZİN İÇİN ÖNERİLEN HABERLER