Y羹kleniyor

YOUTUBE’DE ARTIK DİSLİKE GÖZÜKMEYECEK

Milyonlarca insanın kullandığı Youtube’ye bir yenilik eklendi. Kullanıcıların içerik oluşturarak video attıkları ve bunlar üzerinden para kazandıkları platformda artık değişiklikler var.

Youtube’de eskiden bir video izlerken beğenen kişiler “like” beğenmeyenler ise “dislike” a tıklardı. Artık o devir kapandı ve youtube içerik üretenlerin olumsuzluklardan etkilenmemesi adına dislike’ı kaldırma kararı aldı.

Youtube geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden dislike sayılarını gizleyeceğini duyurdu. Youtube studio da kullanıcıların görebileceği dislike sayısı herkese açık olmayacak. Bu sayede linç ya da zorbalık gibi girişimler için oldukça çok kullanılan beğenmedim butonu değişecek. Youtube de kanal sahipleri zaman zaman linçe maruz kalmakta. Bu linçler içerik üreticileri olumsuz etkiliyor ve moral bozucu bir hal alabiliyor. İşte tamda burada dislikeların gözükmemesi işe yarayabilir.

Öncelikle deneme amaçlı bir gelişme olan dislike olayı kullanıcıların tepki ve yorumlarına bağlı olarak tamamen kapatılabilmekte. Youtube kanalı olan içerik üreticilerini düşünerek böyle bir gelişme yaparak herkesin ilgisini çekmeyi başardı.

Bazılarına göre gereksiz bazılarına göre oldukça gerekli bir hareket olarak gözüken dislike gizleme bize sorarsanız mantıklı. Videoları beğenmeyen kişilerin direkt olarak videodan çıkması ve izlememesi daha akıllıca olacaktır. Beğenmedim butonu ile tepki belirten kullanıcılar içerik üreten kişiler tarafından yanlış algılara ulaşabiliyor. 


SİZİN İÇİN ÖNERİLEN HABERLER