Y羹kleniyor

SANAT YÖNETMENLİĞİ NEDİR? SANAT YÖNETMENİ NE İŞ YAPAR?

SANAT YÖNETMENLİĞİ NEDİR? SANAT YÖNETMENİ NE İŞ YAPAR?
Değişen ve her gün gelişen teknoloji ile beraber birbirinden farklı ve son zamanlarda hızla yayılan çeşitli iş kolları ortaya çıktı. Çıkan iş kolları arasında en önemli olanları ise medya ve basın ile ilgili görsel tasarımların yapıldığı işler olarak tanımlanır halde geldi. İnternetin, görsel basının ve medyanın önem kazanması ile ortaya çıkan mesleklerden en önemlisi ise sanat yönetmenliği, merak edilen soru ise sanat yönetmeninin ne iş yaptığı World Ajans sizin için sanat yönetmenliği hakkında bilgi veriyor.

Sanat Yönetmeni – Art Dırector
Sanat yönetmeni
bir ürün reklamının görsel düzenlemelerini yapan kişidir. Sanat yönetmeni reklam çekilmeye başlamadan önce ürün ile ilgili her türlü görselliği kafasında oluşturur ve yazılan senaryo üzerinden görsel hale döker. Sanat yönetmeni metin yazarı, fotoğrafçı, modellemeci, film yönetmeni ile gerektiğinde beraber çalışır. Özellikle sanat yönetmeni ile metin yazarı beraber çalışmalı, ortak bir takım görsel farklılıklara imza atmalıdır.

Reklamın her türlü görsel düzenini sanat yönetmeni oluşturur. Aynı zamanda reklam için bulunan fikrin reklam üzerine uygulanabilirliğini test etmek ve denetlemek de sanat yönetmeninin işleri arasındadır. Reklamı yapılacak ürün veya hizmetin hedef kitlesini belirlemek, hedef kitlenin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda en uygun işleri çıkarmak ve reklamın satışa oranını en yüksek şekilde etkilemek sanat yönetmeni görev tanımları arasındadır. Sanat yönetmeni reklamın fotoğrafçı ile ürün üzerinde çalışıp reklamın son hale gelmesi için gerekli uygulamaları yapar.

Sanat Yönetmeni Olmak
Sanat yönetmeni
olmak için üniversitelerin eğitim veren reklamcılık ve halkla ilişkiler bölümlerinin birinden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda sanata ilgisi olan ve yaratıcılığına güvenen kişiler de kolayca sanat yönetmenliği yapabilir. Sanat yönetmenleri her zaman son teknolojiyi, dünya ve ülkede olup biten her türlü yeniliği takip etmeli ve bunlar ile ilgili reklamlar vermeye özen göstermelidir. Sanat yönetmeni olarak ayrı bir meslek dalı bulunmamasına rağmen reklam ajanslarında sanat yönetmenleri grafik tasarımcılar ile çalışan ve grafik tasarım sorumlusu olarak bilinen kişiler tarafından yapılır. Sanat yönetmeni filmden tutun tanıtım metnine, tanıtım metninden el ilanı ve broşürlere marka için gerekli olan her basamağı yerine getirmeli ve çalışmalar yapmalıdır.


SİZİN İÇİN ÖNERİLEN HABERLER